close
close

annesophiemorel-photographie

Anne Photograp News 2024

Spring Rodeo Circuit rolls through Newcastle
bacul43e

Spring Rodeo Circuit rolls through Newcastle

The spring rodeo season has gone by quickly with 3 events remaining until the state finals in Rock Springs. Last week the cowboys and cowgirls were in Newcastle to collect points in the individual rankings. Here is the list of the top two finishers from each event for the Saturday and Sunday sessions.

Boys Perf. #1

Without saddle:

1. Eian Smith-Pinedale 68

2. Jacob Cook – Green River 65

Riding bulls:

1. Brenson Bartlett-Cheyenne 77

2. Owen Monfeldt-Cody 72

Saddle Source:

1. Pace Garrett-Gillette 67

Send wrestling:

1. Carter Hutchison-Rozet 13.41

2. Cole Kreikemeier-Jackson 14.62

Tying rope:

1. Jace Rourke-Gillette 10.58

2. Bridger Peil-Thermopolis 10.75

Team roping:

1. Kayton Hayden-Gillette & Austin Pixley-Sundance 8.25

2. Cooper Jones-Farson & Braxton Condos-Lyman 8.95

Girls Perf. #1

Soapbox race:

1. Kloe Nichols-Boulder 16,134

2. Hadley Thompson-Yoder 16,324

Breakaway Cabling:

1. Rickie Jo Rourke-Gillette 2.64

2. Rhame Hicks-Gillette 2.70

Goat tying:

1. Rhame Hicks-Gillette 6,650

2. Hadley Thompson-Yoder 7,200

Bending pole:

1. Abby Millburg-Gillette 20,100

2. Caitlin Moore Wright 20223

Boys Perf. #2

Without saddle:

1. Jacob Cook – Green River 66

2. Chaz Dewey-Carlile 64

Riding bulls:

1. Aidan Ruby Riverton 79

2. Brenson Bartlett-Cheyenne 69

Saddle Source:

1. Owen Thomson-Gillette 63

Send wrestling:

1. Trenton Sheehan-Rozet 8.40

2. Cole Kreikemeier-Jackson 9.51

Tying rope:

1. Claw Larson-Gillette 11.15

2. Cade Thar-Rozet 11.32

Team roping:

1. Rickie Jo & Jace Rourke-Gillette 7.66

2. Cam Johnson-Buffalo & Cael Espenscheid-Big Piney 7.7

Girls Perf. #2

Soapbox race:

1. Kloe Nichols-Boulder-16,242

2. Abagail Olson-Sheridan 16,290

Breakaway Cabling:

1. Audrey Kremer-Cody 2.62

2. Dylan Thar-Douglas 2.78

Goat tying:

1. Ricki Jo Rourke-Gillette 6.93

2. Bella Martinson-Gillette 7.25

Bending pole:

1. Caitlin Moore Wright 20053

2. Abagail Olson-Sheridan 20,122

Boys all-round:

1. Claw Larson-Gillette 158

2. Colson Myers-Buffel 132

Bareback Leaders:

1. Tuker Carricato-Saratoga 119

2. Eian Smith Pinedale 83

Leaders in bull riding:

1. Brenson Bartlett-Cheyenne 97

2. Aidan Ruby-Riverton 65

Saddle Broonc Leaders:

1. Pace Garrett Gillette 40

2. Ty Scarborough-Pine Bluffs 38

Send wrestling leaders:

1. Colson Myers-Buffel 83

2. Cole Kreikemeier-Jackson 75

Tying rope leaders:

1. Keyton Hayden-Gillette 68

2. Cade Thar-Rozet 61

Team rope leaders:

1. Cam Johnson-Buffalo & Cael Espenscheid-Big Piney 86.50

2. Jhett Longwell-Thermopolis & Bridger Peil-Thermopolis 58.50

Boys Cut Leaders:

1. Keyton Hayden-Gillette 116.5

2. Porter McCumber-Thermopolis 109.5

Barrel racing leaders:

1. Abagail Olson-Sheridan 102

2. Kloe Nichols-Boulder 96.50

Breakaway leaders:

1. Hadley Thompson-Yoder 73.50

2. Jymie Adamson-Buffel 60.50

Goat tying leaders:

1. Hadley Thompson-Yoder 91

2. Caitlin Moore Wright 86

Pole bending leaders:

1. Abby Millburg-Gillette 90

2. Shayda Lesmeister-Rozet 72

Girls Cut Leaders:

1. Adeline Norstegaard-Gillette 150

2. Baleigh Lane-Huntley-107

Reined cow horse:

1. Cooper Justus-Parkman 83.50

2. Baleigh Lane – Huntley 73.50

This week’s rodeo will take place in Gillette with the Junior Finals on Thursday and Friday and the regular high school event on Saturday and Sunday. The state finals are June 3-9 in Rock Springs and the National High School Finals are July 14-20 in Rock Springs.

K2 Radio logo

High School Rodeo in Wyoming

Big Piney Rodeo-2024

Gallery credit: Sadie Snively